Prof.Dr. Hakan Gündeş | Prof.Dr. Abdullah Eren | Prof.Dr. Alper Kılıç | Doç.Dr. Nurullah Ermiş | Op.Dr. Mete Meçikoğlu | Op.Dr. Ali Canpolat

OMURGA CERRAHİSİ

Omurga anatomisi genel olarak 3 bölümde incelenir. Bu bölümlerde 7 boyun, 12 sırt, 5 bel omuru bulunur. Bel omurlarının hemen altında embriyolojik olarak omurga yapısındaki sacrum kemiği ve onun da altında yine embriyolojik olarak omurga kökenli fakat evrimsel bir artık olan kuyruk sokumu kemiği bulunur. Bir omurga kemiğinde değişik parçalar vardır.Gövde denilen ana parça yük taşıyan en önemli parçadır. Gövdeler disk denilen esnek bir doku ile birbirleri üzerinde sıralanır. Gövdenin hemen arkasında omuriliğin geçtiği kanalı çevreleyen laminalar bulunur. Laminaların yanlarında 2 transfers çıkıntı, arkasında spinöz çıkıntı omurga çevresi kasların yapışma noktalarıdır. Her omur alt ve üstte toplam 4 faset eklem ile diğerlerine bağlanır. Bu kilit sistemi omurganın sabitliğini sağlar. Gövde ile laninaların arasındaki oluktan sinir kökleri çıkar. Alttaki 4 bel omurundan çıkan sinir köklerinin bazı dalları birleşerek siyatik siniri oluşturur. Siyatik sinir kısa bir mesafe leğen kemiğinin arka duvarı boyunca karında seyrettikten sonra kalçanın ortasından dışarı çıkar ve bacağın arkasında orta hattı boyunca aşağı doğru iner. Bu nedenle bel omurlarındaki bir takım hastalıklarda (bel fıtığı, bazı tümörler gibi) ağrı kalça içinden bacağa doğru hissedilir. Omurlar birbirinden disk denen etrafı halka biçimli sert annulus denen yapı ve ortasında jöle kıvamında nucleus pulposus dan oluşan dokuyla ayrılır. Bu annulus denen halka kırılırsa aradan nucleus pulposus dışarı çıkarak omuriliğe veye sinir köklerine bası yapar ki bunun en bilinen ismi fıtıktır. EKLEM CERRAHİSİ
Diz Kireçlenmesi
Kalça Kireçlenmesi
Omurga Kireçlenmeleri
Omuz Kireçlenmesi

OMURGA CERRAHİSİ
Skolyoz
Duruş Bozukluğu ve Kamburluk (Kifoz)
Bel Fıtığı (Lomber Disk Hernisi)
Boyun Fıtığı (Servikal Disk Hernisi)
Ani Bel Ağrısı (Akut Lumbaji)
Bel Kanal Darlığı
Boyun Kanal Darlığı
Omurga Kırıkları
Bel Kayması (Spondilolistezis)
Boyun Kireçlenmesi

ARTROSKOPİK CERRAHİ
Artroskopik Diz Cerrahisi
Artroskopik Omuz Cerrahisi

PEDİATRİK ORTOPEDİ

18 yaş ve altı çocuklarda görülen doğumsal ya da sonradan oluşmuş ortopedik problemlerin tanı ve tedavilerinin yapıldığı ortopedi yan dalıdır. Çocuklarda oluşan ortopedik problemler, ileriki yıllarda tüm yaşamını etkileyebilir. Hem doğumsal, hem de sonradan oluşan problemler için erken tanı ve zamanında tedavi, hayati önem taşır. Burada temel amaç, kısa süre içinde tanı ve tedavi ile, kişinin normal yaşama dönüşünü sağlayabilmektir. Erişkin dönemde görülebilen ortopedik sorunların bir çoğu çocukluk yaşlarında tesbit edilmemiş, üzerinde durulmamış, etkili ve yeterli tedavi görmemiş çocukluk çağı ortopedik sorunlarından kaynaklanabilmektedir. Bu sebeple, pediatrik ortopedi, ileriki yaşlardaki ortopedik sorunların azaltılması için önemlidir.

TEDAVİ ALANLARI
• Çocuklarda görülen kırık ve çıkıklar
• Çocukluk yaş grubunda görülen kemik ve yumuşak doku tümörlerinin ortopedik cerrahi tedavileri
• Konjenital (doğuştan) omurga, kol ve bacak deformiteleri
• Pesekinovarus (çarpık ayak) deformiteleri tedavisi ve gerekli olgularda cerrahi tedavisi,
• Doğumsal Kalça çıkığının (Gelişimsel Kalça Çıkığı), muayene, ultrasonografi ve radyografi ile erken tanı ve takibi, tedavisi
• Serebral Palsi hastalığının tanısı, takibi, uygun hastalarda; botoks uygulamaları, ortez kullanımları ve fizik tedavi uygulamaları ile tedavileri, Ortopedik cerrahi kas uzatma, gevşetme ameliyatları, tendon transferleri ve kemik ameliyatları ile tedavileri, Selektif Dorsal Rizotomi ve Baklofen pompası uygulamaları ile tedavileri.

AYAK VE AYAK BİLEĞİ HASTALIKLARI


Ayak ve Ayak Bileği Hastalıkları bölümümüzde, vücudumuzun bütün yükünü taşıyan Ayak ve Ayak Bileklerimiz ilgilendiren tüm sorunlar tedavi edilmektedir. Ayağımızda ağrı ve yürüme güçlüğüne yol açan birçok hastalık merkezimizde güncel yöntemler ile tedavi edilmektedir.

Ayak ve Ayak Bileği Hastalıklarının ameliyatsız tedavilerinde; istirahat, ilaç tedavisi yanında güncel kişiye özgü tabanlıklar, PRP ve Botoks Uygulamaları, Şok Dalga Tedavisi Uygulamaları, Prof.Dr.Şeref Aktaş tarafından gerçekleştirilmektedir. Ayrıca, Prof.Dr.Şeref Aktaş, Cerrahi tedavi gerektiren Ayak ve Ayak Bileği Hastalıklarında, sahip olduğumuz güncel ve gelişmiş teknik imkanlar ile her türlü Ayak ve Ayak Bileği yumuşak doku ameliyatları, mini-invaziv kapalı Aşil tendon onarımları, tendon transferleri, ayak ve ayak bileği kemik şekil bozukları düzeltilmesi ve kırık ameliyatları, ayak bileği protez uygulamaları ve Ayak Bileği Artroskopisi işlemlerini başarı ile yapmaktadır.

TEDAVİ ALANLARI
Aşil Tendon Yaralanması
Ayak Bileği Artroskopisi
Ayak Bileği Kırıkları
Ayak Bileği Sıkışma (Impıngement) Hastalığı
Ayak Bileği Spor Yaralanmaları ve Burkulmaları
Ayak - Ayak Bileği Ağrıları
Ayakta Kavus (Pes Cavus) Deformitesi
Doğuştan Çarpık Ayak (Pes Equinovarus) Deformitesi
Düz Tabanlık (Pes Planus)
Halluks Rigidus
Halluks Valgus
Kalkaneus (Topuk Kemiği) Kırıkları
Morton Nöroma
Parmak Ucu Basarak Yürüme (Idıopathıc Toe Walking)
Sesamoidit
Sever Hastalığı
Sinus Tarsi Hastalığı
Talus Kırıkları
Tarsal Tünel Hastalığı
Tekrarlayan Ayak Bileği Burkulmaları (Ayak Bileği İnstabilitesi)
Tırnak Batması
Topuk Ağrısı
Freiberg Hastalığı
Tarsal Koalisyon

OMUZ VE DİRSEK CERRAHİSİ


Dirsek ve omuz ekleminin görevi elimizin istenen pozisyonu almasını sağlamaktır. Bu nedenle dirsek ve omuz problemleri, elin boşlukta ulaşabildiği alanı önemli ölçüde azaltır. Problem patolojinin derecesi ve kişinin alışkanlıklarına bağlı olarak; spor yaparken bazı hareketlerin ağrılı olmasından başlayan ve kişinin elini kullanmasını engelleyen (yemek yeme, saçını tarama veya tuvalet hijyeni sağlama) bir yelpazede seyir gösterebilir.

TEDAVİ ALANLARI
Dirsek Kırıkları
Dirsek Ağrısı
Dirsek Bağ Yaralanmaları
Radius Başı Yaralanmaları
Sert Dirsek - Dirsek Hareket Kısıtlılığı
Tenisçi Dirseği - Lateral Epikondili
Omuz Ağrısı

El, El BİLEĞİ VE DİRSEK
HASTALIKLARI


Kişinin yaşı ve işi ne olursa olsun sürekli kullandığı bir organı olan el, aynı zamanda vücudun oldukça kompleks yapıya sahip bir alanıdır ve el bölgesinin rahatsızlıklarının tedavisi de çoğu zaman kompleks ve zordur. Doğuştan bazı anomaliler de bu bölgede sıkça görülebilir. Bu bölümün temel konularını el parmaklarının ucundan başlayıp omuza kadar olan bölgedeki her türlü hastalıklar yaralanmalar oluşturur. Doğuştan bazı anomaliler de bu bölgede sıkça görülebilir. Bu bölümün temel konularını el parmaklarının ucundan başlayıp omuza kadar olan bölgedeki her türlü hastalıklar yaralanmalar oluşturur.

TEDAVİ ALANLARI
El Bilek Ağrısı (İnstabilite)
Skleroderma
KİENBOCK (Kienböck) HASTALIĞI
De Quervain
Ganglion Kisti
Tetik Parmak
Kübital Tünel Sendromu
El Enfeksiyonları
Şarbon
Dupuytren
Karpal Tünel Sendromu
Tenisçi Dirseği (Lateral Epikondilit)
Gebelik ve Karpal Tünel
Skafoid Kırığı