KadıköyŞifa TwitterKadıköyŞifa FacebookSanal Tur4442574KadıköyŞifa Fizik Tedavi LaboratuvarlarıKadıköyŞifa Ataşehir Hastanesi

METABOLIC BALANCE PROGRAMI

Dengeli ve doğal bir metabolizma tüm vücut fonksiyonlarının uyumlu seyrinin temelidir. Özellikle günümüz modern yaşam alışkanlıklarının da etkisi ile gıdaların yanlış seçilmesi sonucu insan vücudu gerekli besinleri alamamakta, buna bağlı olarak metabolizma dengesizliği ve hormon yetersizlikleri görülmektedir. Günümüzde gıdalar genellikle yeterli miktarda protein, sağlıklı yağ, vitamin ve mineral içermeyen rafine karbonhidratlardan oluşmaktadır. Bu beslenme ve genel olarak yaşam şekli, insülin üretimini arttırarak ve buna bağlı gelişen insülin direnci ile metabolizmamıza, hormonlarımıza, vücudumuza ve sağlığımıza zarar vermektedir. Fazla miktarda üretilen insülin hormonu vücutta yağ depolanmasına neden olmaktadır. Yağ artışı (kilo artışı) ve obezite günümüzde en önemli sağlık problemlerinden birisi olarak kabul edilmektedir.

Yüksek insülinin etkisi ile vücuttaki bazı hormonların salgılanma miktarı ve düzeni değişir, buna artan yağ dokusundan salgılanan bazı hormon ve benzeri moleküllerin de eklenmesi ile metabolik sendrom olarak adlandırılan göbek çevresi yağlanma ile karakterize obezite, kan yağlarında yükseklik, hipertansiyon ve koroner arter hastalığı ile giden kişinin yaşam süresini ve kalitesini etkiyen bir tablo gelişir. Böylece kişide obezitenin tetiklediği; diabet, karaciğer yağlanması, kalp krizi, gut, felç, inme, kanser, Alzheimer, kronik artritler, polikistik over sendromu, kadınlarda adet düzensizliği ve erkeklerde erektil disfonksiyon gibi birçok sağlık problemi oluşur.

Bu problemlerin oluşmaması için kişide oluşan insülin ve daha sonra buna ilave olan leptin direncinin düzeltilmesi, buna yönelik sağlıklı alışkanlıkların kazandırılması konusunda çalışan doktorlar, beslenme uzmanları ve mühendisler ‘’Metabolic Balance‘’ programını geliştirmişlerdir. Metabolic Balance programı 2002 yılından beri dünyada 35’in üzerinde ülkede uygulanmaktadır.

Metabolic Balance Nedir?

Programın temeli kişinin güncel sağlık bilgileri - bulguları ve güncel laboratuvar testleri kullanılarak sadece o kişiye özel bir beslenme planı hazırlanması ve bunun da bu konuda eğitim almış doktor tarafından uygulanmasıdır. Program 4 aşamada sizi başarıya götürecektir.

Metabolic Balance Nasıl Etki Ediyor?

Kişiye özel özel öğünlerin belirlenmesi ve doğru, vücudun ihtiyaç duyduğu besinleri ve mineralleri içeren gıda alımının sağlanması ile düzenli insülin salgılanır ve diğer hormonlar ve enzimler dengelenir. Bunun sonucunda kişi sağlıklı ve dengeli bir metabolizmaya sahip olur. Kişi besinlerini yeni ve basit kurallara göre hazırladığı içim kilosu kontrol altında olmakta yeni bir metabolik denge oluşmaktadır. Kolayca uygulanır, etkisini hemen gösterir ve süreklidir.

Metbolic Balance Sonuçları Nelerdir?

1. Kilo verme: Kişi diyet yapmadan zayıflamaya başlar. Destek ürün ve ilaç kullanmadan sağlığını koruyarak kilo verebilmektedir.
2. İnsülin direnci ve metabolik sendromun düzelmesi: Böylece kişi çağımızın birçok hastalığından korunmakatadır.
3. Canlılık ve güçlülük: Beslenme şeklinin değiştirilmesi ile kişi fiziksel ve psikolojik olarak daha iyi hisseder günlük veriminde ve konsantrasyonunda gözle görülür bir düzelme oluşur. Daha iyi uyuyabilir ve böylece enerji düzeyinde artış görülür.
4. Dengeli ve arzu edilen vücut ağırlığının sürekliliği: Birçok diyet karşılaştığımız hızla kilo verdikten sonra yine aynı hızla kilo alınmasına yol açan yo-yo etkisi bu sistemde görülmez.
5. Güzel cilt görünümü: Zayıflama sürecinde yüzde ve vücutta görülen kırışıklıkların ve sarkmaların bu program uygulanırken oluşmadığı gözlenmiştir.

Metabolic Balance Programına Ne Zaman Katılmak Gerekir?

Programa katılmanız aşağıdaki durumlarda yararlı olacaktır:

• Kilo vermek için kesin bir çözüme ihtiyaç duyuyor ve özellikle de sağlıklı bir şekilde ilerlemek istiyorsanız,
• Fazla kilo ya da beslenme bozukluğu nedeniyle bazı sağlık sorunlarınız varsa (Örneğin şeker hastalığı, romatizma, kronik migren, yüksek tansiyon),
• Kilo almak veya metabolizmayı dengelemek ve güçlendirmek istiyorsanız,
• Hangi yaşta olursanız olun, enerji dolu, canlı ve formda bir insan olmak istiyorsanız.

Programda nasıl bir süreç izleniyor ve ne kadar sürüyor?

4 aşamalı bir program izleniyor;

Aşama 1: Hazırlık dönemidir; 2 gün sürer.
Aşama 2: Sıkı dönemdir; en az 14 gün sürer.
Aşama 3: Rahat dönemdir; Beslenmenize ek yiyecekler ilave edilir.
Aşama 4: Koruma dönemidir.

Kısa bir süreyi kapsayan hazırlık dönemi programla ilgili doktorumuzla yapılacak bir görüşme ile başlar. Kişisel sağlık ve beslenme bilgileniz ve ölçümleriniz yapılır. 36 test parametresi içeren laboratuvar sonuçlarınızla beraber Metabolic Balance Enstitüsü’nde değerlendirilerek kişisel beslenme planı hazırlanır. Metabolic Balance doktorunuz beslenme planı başlarken ve planın uygulama sürecinde takip edecektir.

En az 14 gün sürecek olan sıkı dönemde vücut bu yeni ve sağlıklı beslenme programına hazırlanmış olur. Bu doğrultuda kiloda meydana gelen değişiklik fark edilecek ve kişi kendini iyi hissedecektir.

Üçüncü aşamada, ikinci aşamada izin verilmeyen besin çeşitlerini ve miktarlarını kontrollu biçimde tüketmeye izin verilir. Bu süreçte sizin için en uygun olan beslenme biçimini bulursunuz. Dengeli bir metabolizmaya kavuştuğunuzda kendinizi daha iyi ve sağlıklı hissedeceksiniz.

Yeni kilonuzdan ve görünümünüzden memnun olduğunuzda koruma dönemine geçebilirsiniz. MetabolicBalance‘ın genel kurallarını bile uygulayarak bile kilonuzu dengede tutabilirsiniz.

Metabolic Balance programı boyunca spor ne kadar gereklidir?

Metabolic Balance sisteminin ilk dönemlerinde hedef öncelikle vücudun yeni beslenme düzenine adapte olması ve yağ yakmak olduğu için, hazırlık ve sıkı dönemde ağır ve kas geliştirici egzersizler tavsiye edilmez. Çünkü 1 gram karbonhidratın yanması için 0.9 litre oksijen gerekirken 1 gram yağın yanması için 2 litre oksijen gerekmektedir. Spor yaparken daha ziyade karbonhidrat yakılır. Yağların çoğu dinlenme halindeyken, vücudun oksijen ihtiyacı azken yani yağ yakma için yeterli oksijen varken yakılır. Bu şartlar en iyi uyku sırasında sağlandığı için düzenli uyku en az spor kadar önemlidir. Ayrıca yine yağ yakma için önemli olan Leptin hormonu da en yüksek düzeylerine gece ulaşır. Metabolizmanın dengelenmesi ve istenen vücut ağırlığına gelinmesi ile daha önce hissedilen yorgunluk yerini enerji artışına ve canlılığa bırakacağı için bu dönemde doktorunuzun kontrolünde sağlıklı bir egzersiz programı tekrar günlük yaşamın bir parçası haline getirilir.DOKTORUMUZA DANIŞIN

Adınız Soyadınız :
E-Posta :
Danışmak istediğiniz konu
Güvenlik Kodu
: